Profile photo of tobudowa

Kształt dachu a wybór pokrycia dachowego. Na co zwrócić uwagę.

kształt_dachu

Płaszczyzna dachu ma duży wpływ na wybór pokrycia dachowego. Im większa, tym więcej materiałów będzie trzeba zużyć. Jeśli pojawią się jakieś skomplikowane elementy, wtedy konieczny będzie zakup dodatkowych materiałów wykończeniowych i montażowych. To z kolei podnosi koszty wykonania pokrycia dachowego. Ważna jest nie tylko cena materiału dachowego, ale również koszt montażu liczony za metr kwadratowy. Cena montażu za metr liczona jest w zależności od rodzaju materiału i stopnia skomplikowania konstrukcji dachu. Należy pamiętać o tych rzeczach, aby nie okazało się nagle, że koszt ułożenia dachu przewyższa nasze finansowe możliwości.

Kąt pochylenia dachu także wpływa na kwestię wyboru pokrycia dachowego. W zależności od stopnia pochylenia zaleca się lub dopuszcza różne rodzaje materiałów. Zazwyczaj producenci na materiałach oznaczają, do jakiego typu dachu mogą być przeznaczone. Pokrycie dachowe powinno być dobierane do kąta nachylenia dachu, ponieważ wiąże się to z zachowaniem pełnej szczelności dachu. W przypadku złego wyboru dach mógłby przeciekać. Mniejsze nachylenie dachu powoduje, że woda słabiej po nim spływa, a więc szczelność musi być zagwarantowana na wysokim poziomie. Na płaskim lub lekko pochyłym dachu znacznie dłużej zalegają też połacie śniegu. Pokrycie dachowe musi wytrzymać jego ciężar, a do tego nie dopuścić, aby woda z topniejącego śniegu przedostawała się do wnętrza domu. Osłona całej powierzchni dachowej musi być w stu procentach szczelna. Do małego nachylenia połaci dachowej można dostosować cały system dachowy od dachówek podstawowych po gąsiory i uszczelki. Im więcej elementów potrzebnych do uszczelnienia, tym bardziej rosną koszty.

Przy wyborze materiału do pokrycia dachowego należy uwzględnić jego trwałość. Producenci gwarantując, że pokrycie będzie służyło kilkanaście lub więcej lat (w zależności od konkretnego materiału) uwzględniają określone czynniki. Jeśli nasz dach nie będzie miał kąta pochylenia dopuszczalnego przez producenta, wówczas możemy stracić gwarancję, a na pewno pokrycie nie będzie służyło tak długo jak na to wskazuje producent. Producenci często nawet narzucają technikę układania materiału dachowego. Od zaleceń producenta nie należy odstępować.

kształt_dachuKształt dachu wpływa nie tylko na wybór materiału, z jakiego wykonane są dachówki, ale również wymaga, aby dobrać odpowiedni kształt materiału na pokrycie dachowe. Już same dachówki tradycyjne dają wiele możliwości. Kształty dachówek z każdego materiału należy dobierać w taki sposób, aby kształt dachu został wyeksponowany. Powinny być podkreślone jego linie, aby cały dom nabrał charakteru. Przykładowo do nowoczesnych rozwiązań, gdzie linie dachu przebiegają w bardzo wyrazisty sposób stosuje się często dachówki płaskie. Wielkoformatowe dachówki nie nadają się do dachów małych, lecz do dużych przestrzeni. Skomplikowane kształty dachów lepiej prezentują się w towarzystwie dachówek mniejszych. Wybór dachówki najlepiej skonsultować z dekarzem, który doradzi najkorzystniejsze rozwiązanie biorąc pod uwagę także upodobania estetyczne klienta.

No Comments, Be The First!

Przejdź do paska narzędzi