Profile photo of tobudowa

Rodzaje folii do fundamentów. Co wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

folia_do_fundamentow

Fundamenty są zabezpieczane foliami. Do fundamentów stosowane są dwa rodzaje folii: płaskie i wytłaczane. Folia jest materiałem, który można bez trudu układać i łączyć.

Folie płaskie są wytwarzane z polichlorku winylu, czyli PCV, a także polietylenu, czyli PE. Folie o mocniejszej konstrukcji są zrobione z materiału o większej gęstości, a dokładnie z polietylenu PE-HD. Kauczukowo-bitumiczne zabezpieczenie jest dodatkowym atutem niektórych folii. Folie płaskie pełnią funkcje przeciwwodne i przeciwwilgociowe. Folie są różnej grubości i łączy się je na różne sposoby zależnie od typu izolacji. Folie polietylenowe, których grubość jest mniejsza niż 0,2 mm nie są odpowiednie do ochrony fundamentów. Folie o grubości 0,4-0,5 mm są mocniejsze i nie tak łatwo je przebić. Grubość folii PCW jest większa. Wygodne w łączeniu są folie samoprzylepne, ponieważ zawierają łączący je klej. Natomiast folie zgrzewalne łączy się za pomocą nagrzewnicy.

Folie wytłaczane są robione z polietylenu PE-HD, czyli o dużej gęstości. Niektóre membrany są wzmacniane geowłókniną. Wiele z nich posiada wzmacniającą siatkę. Siatka jest wytwarzana z polipropylenu, poliestru, a najczęściej z włókna szklanego. Przeciętna grubość folii wynosi 0,5-0,6 mm, ale można spotkać też folie o grubości 0,85 mm. Z kolei wysokość samego tłoczenia wynosi 3-12 mm. folia_do_fundamentowPionowe membrany wytłaczane nie mogą być wykorzystywane jako samodzielne izolacje. Służą do osłaniania izolacji przeciwwodnych od ich zewnętrznej strony. Dzięki temu izolowane powierzchnie są skutecznie odwadniane. Folie pokryte siatką ze szklanego włókna są pomocne w zakładaniu izolacji zapobiegającej kumulowaniu wilgoci w ścianach piwnic. Są używane od wewnętrznej strony ścian. Wytłoczenia odprowadzają wodę. Natomiast siatka bardzo dobrze trzyma się na otynkowanej powierzchni.

No Comments, Be The First!

Przejdź do paska narzędzi