Profile photo of tobudowa

Ściany fundamentowe z prefabrykatów. Kiedy stosować? Wady i zalety.

fundament_prefabrykaty

Wśród prefabrykatów wykorzystywanych do wykonania ścian fundamentowych znajdują się betonowe i żelbetowe. Są przygotowywane na zamówienie, zgodnie z dokumentacją techniczno – montażową sporządzaną na podstawie projektu. W większości firm dokumentacja jest wykonywana bezpłatnie. Podczas składania zamówienia należy określić wymiary ścian oraz czy mają być z otworami, czy bez. Jest to bardzo istotne, ponieważ gotowych prefabrykatów nie można ciąć. Standardowe rozmiary ścian to długość 2,4 – 6 m i wysokość wynosząca powyżej 2,5 m. Ich parametry wytrzymałościowe są odpowiednio udokumentowane. Prefabrykaty pozwalają na bardzo szybkie wyprowadzenie fundamentów do stanu zerowego, co jest ich dużą zaletą. Ustawienie ścian zajmuje zwykle kilka godzin, a następnego dnia można przystąpić do dalszych prac. Bardzo często producenci oferują też gotowe betonowe schody z podestami.

Budowa ścian prefabrykowanych jest różna, w zależności od rodzaju. Pierwszy typ ma postać gotowej, zbrojonej przegrody o grubości około 15 cm. Wystarczy ustawić je w wyznaczonych miejscach, a następnie połączyć za pomocą zbrojenia umieszczanego w wyprofilowaniach krawędzi. Drugi rodzaj ma postać dwóch cienkich płyt betonowych połączonych ze sobą zbrojeniem. przestrzeń między płytami musi zostać zabetonowana. W ten sposób powstaje monolityczna ściana o grubości wynoszącej około 20 – 40 cm. Gdy projekt przewiduje dodatkowe zbrojenie pionowe, które wzmacnia nośność ściany, zostaje ono umieszczone w przestrzeni między płytami, przed wypełnieniem jej betonem. Ściany powinny zostać spięte wieńcem u góry. Usztywni konstrukcję i połączy ściany ze stropem nad piwnicą. Kolejną zaletą ścian prefabrykowanych jest gładka powierzchnia, dzięki czemu mogą zostać łatwo zaizolowane i estetycznie wykończone, bez konieczności wyrównywania powierzchni. Mają dużą nośność przy niewielkiej szerokości, dlatego piwnica zostaje powiększona o kilka centymetrów przestrzeni użytkowej.

Wadą ścian prefabrykowanych jest potrzeba wykorzystania ciężkiego sprzęgu, takiego jak dźwig i samochód. Ponadto należy odpowiednio przygotować drogę dojazdową i teren działki, żeby maszynom został zapewniony wygodny wjazd i żeby miały możliwość manewru. Wynajem ciężkiego sprzętu powoduje wzrost kosztów inwestycji. Aby uniknąć przestojów i zwiększonych kosztów, należy przygotować ławy fundamentowe do ustawienia na nich ścian. Przed montażem powinny być stwardniałe i zaizolowane oraz pokryte warstwą zaprawy, na której zostaną ustawione prefabrykaty. Z drugiej strony koszty budowy można uznać za zaletę prefabrykatów. Jeżeli weźmie się pod uwagę oszczędzony czas i robociznę, wydatki nie będą duże, w porównaniu z innymi sposobami budowy domu.

No Comments, Be The First!

Przejdź do paska narzędzi